4 základní styly jógy

Rádi byste začali s jógou, ale nevíte, který styl by pro vás mohl být ten nejvhodnější? V tomto článku vám představíme 4 nejčastější jóga styly, které v našem Jogamy studiu na Praze 10 praktikujeme. Jedná se o Vinyasu, Ashtangu, Jin jógu a Jemnou jógu. I přes to, že cílem všech jógových stylů je harmonizace těla a mysli, tak se v jejich praktikování přeci jen liší. 

Vinyasa jóga

Vinyasa jóga se zaměřuje na harmonické propojení dechu a pohybu a pomáhá při budování vnitřní a vnější síly. V rámci praxe jsou pohyby uspořádány do sekvencí tak, aby na sebe navazovaly a mezi jednotlivé části se vkládá dynamický pohyb, například odskok nebo odkročení. Mezi její benefity patří zvýšení koncentrace, flexibility a posilování kardiovaskulární zdatnosti.

Vinyasa jóga může být označována i jako flow jóga a vznikla teprve v minulém století, proto je považována za moderní styl jógy.

Ashtanga jóga

Ashtanga jóga pochází z Indie a je založena na tradičním systému jógy. Samotné slovo „ásana“ v tomto smyslu znamená fyzické cvičení. Tento styl jógy zahrnuje šest sérií, přičemž po zvládnutí každé z úrovní se jednotlivec posouvá na tu vyšší. Důležitá je přitom její metoda, která propojuje dýchání, energetické zámky v těle a zrak, ve smyslu hledění do jednoho místa. Při cvičení Ashtangy se zapotíte, odplaví se z těla toxiny a probíhá tzv. detoxikace těla.

Jin jóga

Protipólem Ashtangy je Jin jóga. Představuje klidný a relaxační styl jógy zaměřený na prodlužování svalů a uvolňování napětí. Oproti dynamickému přecházení mezi jednotlivými pozicemi je cílem zůstat v jednotlivých pozicích delší dobu, standardně několik minut. Tento styl je vhodný pro hluboké uvolnění a protáhnutí vazů a šlach v celém těle. 

Jemná jóga

Stejně jako Jin jóga je Jemná jóga klidnějším stylem vhodným pro ty, kteří vyhledávají šetrný přístup ke cvičení. Jemná jóga vychází z klasické hatha jógy a zaměřuje se zejména na protažení celého těla a rozhýbání kloubů. Je vhodná i pro lidi se sníženou pohyblivostí nebo pro seniory. Benefitem cvičení jemné jógy je hlavně správné držení těla a harmonizace mysli a dechu. 

Objednejte se na lekci jógy do Jogamy.