DANCE JÓGA: Krok ke zvýšení sebevědomí

Pokud máte již nějaké zkušenosti s jógou, jistě jste se už setkali s pojmem „Dance jóga“. My vám v tomto článku tento pojem více přiblížíme.

Jak již z anglického názvu vyplývá, jedná se kombinaci jógy a tance. Na první pohled by se mohlo zdát, že je spojení těchto dvou činností poněkud zvláštní, ale je tomu právě naopak. Dance jóga je jedinečný a kreativní styl jógy, při kterém máte dostatek prostoru pro svou seberealizaci.

Vznik Dance jógy

Spojení hudby s pohybem je staré několik století. Dance jóga je však relativně novým stylem jógy. Začala vznikat v polovině 20. století, kdy se rozšířila do západního světa a na svůj vrchol se dostala v 21. století. Ve Spojených státech se dance jóga dostala na vrchol v roce 2007, kdy byl zaznamenán nejvyšší nárůst jógových festivalů. 

Co si pod Dance jógou představit?

Dance jóga je způsob, kterým jogíni mohou vyjádřit svou kreativitu pomocí pohybu, rytmu a hudby. Při praxi se vychází z klasických pozic asány nebo z pozic power jógy. Mezi jednotlivými pozicemi se přechází pomocí tanečních prvků například z klasického nebo moderního tance. Dance jóga se zaměřuje na duchovní a fyzické spojení, které by mělo vyústit v radostném bytí. Konceptem tohoto stylu je harmonické sladění čaker neboli energetických center těla. Stejně jako u klasické jógy či ostatních stylů se Dance jóga zaměřuje i na meditaci a dechová cvičení.

Rozdíly mezi Dance jógou a ostatními styly jógy

Na rozdíl od tradiční jógy je Dance jóga všestranným cvičením plným rytmů a pohybů, které se hojně obměňují. I přes to, že se Dance jóga necvičí ve vysokých teplotách jako např. Hot jóga, jedná se o cvičení, u kterého se zapotíte. Tanec je formou kardio cvičení plný pohybů vytvářejících teplo uvnitř i navenek lidského těla. Další podstatnou věcí je to, že tanec nemá vždy přesně určená pravidla, proto zde nevadí, když pohyby nejsou sjednocené s ostatními. Každý totiž preferuje něco jiného. Někdo rychlejší a někdo pomalejší pohyby.

Benefity Dance jógy 

Jedním z populárních benefitů Dance jógy je kultivace uvědomělé přítomnosti neboli umění vnímat vlastní tělo. Tanec umožňuje jedincům se individuálně vyjadřovat a napomáhá nejen snižovat stres a napětí, ale i vyjadřovat emoce a zlepšit sebevědomí a sebepojetí. Je to z toho důvodu, že tanec zvyšuje produkci chemických látek v těle, konkrétně endorfinů, které v těle vyvolávají pocit štěstí a snižují vnímání bolesti. Na fyzické úrovni jsou benefity Dance jógy zaměřené na zlepšení flexibility, koordinace a posílení celého těla.

V našem Jogamy studiu na Praze 10 nabízíme lekce Dance jógy pro dívky od 11 do 16 let.

Objednejte se na lekci jógy do Jogamy.